1η θέση στον Πειραματικό Διαγωνισμό Γυμνασίων στις Φυσικές Επιστήμες, 2018

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το σχολείο μας κατέκτησε την 1η θέση στον Πειραματικό Διαγωνισμό Γυμνασίων στις Φυσικές Επιστήμες “Πειραματίζομαι & ανακαλύπτω 2018”!

Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε στις 15 Μαΐου 2018 υπό την αιγίδα των Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών Νίκαιας και Πειραιά. Σκοπός του διαγωνισμού ήταν:

• Η προώθηση της πειραματικής διδασκαλίας των Φυσικών Επιστημών.
  • Η ανάδειξη των δεξιοτήτων των μαθητών.
  • Η προώθηση συνεργατικών δράσεων.
  • Η παροχή εμπειρίας στη συμμετοχή σε εργαστηριακούς διαγωνισμούς.

Στο διαγωνισμό συμμετείχαν 21 Γυμνάσια από τις περιοχές του Κερατσινίου, της Νίκαιας, του Κορυδαλλού, του Αγ. Ιωάννη Ρέντη, του Πειραιά και της Σαλαμίνας.

Το σχολείο μας συμμετείχε στο διαγωνισμό με τους παρακάτω μαθητές  της Γ’ Γυμνασίου:

• Καψάλη Ιωάννα
  • Κετσέ Ελένη
  • Μπάφα Ειρήνη
  • Σιώρος Στρατής

υπό την  καθοδήγηση του υπεύθυνου του εργαστηρίου φυσικών επιστημών του σχολείου μας κ. Βιολάτου Βαγγέλη. Τους μαθητές προετοίμασαν για το διαγωνισμό ο κ. Βιολάτος Βαγγέλης και η κ. Πυλαρινού Άννα.

Εκφράζουμε τα θερμά μας συγχαρητήρια στους μαθητές μας για την εξαιρετική τους προσπάθεια! Τους ευχόμαστε καλή συνέχεια στο λύκειο και να θέτουν πάντα υψηλούς στόχους και να τους πετυχαίνουν!