Το 4ο Γυμνάσιο Κερατσινίου συμμετέχει στον επιστημονικό διάλογο για την καινοτομία στην εκπαίδευση.

Στο ξεκίνημα της σχολικής χρονιάς,  το Γυμνάσιό μας δήλωσε δυναμικά παρόν στην πρόσκληση επιστημονικών φορέων για γόνιμο και δημιουργικό διάλογο για την καινοτομία στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Το Σάββατο, 13 Οκτωβρίου 2018, τα πολιτιστικά προγράμματα «Από τον Ιντιάνα Τζόουνς στη σύγχρονη επιστήμη της Αρχαιολογίας» με υπεύθυνες καθηγήτριες τις κ. Κατερίνα Τσουβαλτζίδου και Μαρία Τολυμένου και «Πάμε μια βόλτα στον Πειραιά;» με υπεύθυνη καθηγήτρια την κα Αιμιλία Φουντούκη,  παρουσιάστηκαν στο «4ο Διεθνές Συνέδριο για την προώθηση της εκπαιδευτικής καινοτομίας» και στο συνέδριο του Ε.Κ.Π.Α,  «Οι τέχνες στο ελληνικό σχολείο: παρόν και μέλλον» αντίστοιχα,  όπου απέσπασαν εξαιρετικά σχόλια.  Τα πλήρη κείμενα των εισηγήσεων πρόκειται να δημοσιευθούν στα Πρακτικά των Συνεδρίων.