Σεμινάριο Αγωγής Υγείας με θέμα: Παιδιατρική Φροντίδα και Πρώτες Βοήθειες στο Σχολείο

Σας ενημερώνουμε ότι η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά δια της Υπεύθυνης Αγωγής Υγείας και σε συνεργασία και σε την Ένωση Νοσηλευτών Ελλάδος διοργανώνει Σεμινάριο Αγωγής Υγείας με θέμα: «Παιδιατρική Φροντίδα και Πρώτες στο Σχολείο». Το σεμινάριο περιλαμβάνει δύο συναντήσεις τρίωρης διάρκειας και απευθύνεται σε όλους τους εκπαιδευτικούς της ΔΔΕ Πειραιά. Η πρώτη συνάντηση στηρίζεται σε θεωρητικές εισηγήσεις, με σκοπό την ενημέρωση των εκπαιδευτικών σε παιδιατρικά θέματα που ενδεχομένως κληθούν να αντιμετωπίσουν στο χώρο του σχολείου, καθώς και σε τρόπους επικοινωνίας με το παιδί και την οικογένεια και τους επαγγελματίες υγείας. Η δεύτερη συνάντηση περιλαμβάνει βιωματικά εργαστήρια με σκοπό την ενημέρωση των εκπαιδευτικών σε θέματα πρώτων βοηθειών και αντιμετώπισης επειγουσών καταστάσεων στο χώρο του σχολείου. Η πρώτη συνάντηση θα διεξαχθεί την Πέμπτη 14/3/2019 και η δεύτερη την Πέμπτη 21/3/2019. Και οι δύο συναντήσεις θα διεξαχθούν στην αίθουσα εκδηλώσεων του 4ου Γυμνασίου Κερατσινίου και ώρες 17:00 έως 20:00.