Πολλά συγχαρητήρια στις πολιτιστικές ομάδες τοπικής ιστορίας 2018-2019 για τη συμμετοχή τους στο 1ο Μαθητικό Συνέδριο Προφορικής Ιστορίας

Την Παρασκευή, 10/5/2019,  οι πολιτιστικές ομάδες τοπικής ιστορίας του σχολείου μας, με υπεύθυνες καθηγήτριες τις κ. Μαρία Τολυμένου, Αιμιλία Φουντούκη και Κατερίνα Τσουβαλτζίδου, παρουσίασαν,  με μεγάλη επιτυχία, τη φετινή τους δραστηριότητα στο 1ο Μαθητικό Συνέδριο «Προφορική Ιστορία  και διδακτική της Ιστορίας».  Οι εισηγητές μας, Φλώρα Τσαπρούνη (Α3), Ερμής Δράκος (Β1), Μαριάντα Μπόνη (Γ4), Χριστίνα Τσακιρίδη (Γ6), και Αναστασία Χριστοδούλου (Γ6), εκ μέρους της ομάδας των 46 συμμετεχόντων μαθητών στα προγράμματα τοπικής ιστορίας, μίλησαν για την εμπειρία και τα αποτελέσματα της συλλογής προφορικών μαρτυριών και της σύνδεσής τους με τοπόσημα,  όπου η πόλη στην οποία ζουν και μεγαλώνουν, θυμάται και θυμίζει το παρελθόν της.  Στο τέλος της ομιλίας τους  δέχθηκαν τα θερμά σχόλια της Οργανωτικής Επιτροπής – αποτελούμενης από πανεπιστημιακούς και στελέχη της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης- και του προεδρεύοντα στη συνεδρία, κου Κώστα Αγγελάκου, καθηγητή Παιδαγωγικών στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο.  Το συνέδριο χαιρέτισε ο υπουργός Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, κ. Κωνσταντίνος Γαβρόγλου, ο οποίος συνομίλησε με τους μαθητές μας, που συμμετείχαν στις τριήμερες εργασίες του συνεδρίου, τους συνεχάρη και φωτογραφήθηκε μαζί τους.

Τους συγχαίρουμε κι εμείς, οι καθηγήτριές τους, και τους ευχόμαστε να επιχειρούν πάντα νέες και ωραίες διαδρομές στην πόλη και στη ζωή τους.

Προγράμματα Τοπικής Ιστορίας 2018-2019:

«Check ? in στην πόλη μας»  &  «Τόπος και μνήμη: αναζητώντας την ιστορία της πόλης μας»

Συμμετείχαν οι μαθήτριες και οι μαθητές μας:

Α? Γυμνασίου: Παπαδοπούλου Στέλλα, Προγάκη Ειρήνη, Τσαπρούνη Φλώρα, Στρατή Θάλεια

Β? Γυμνασίου:  Βάλβης Αρτέμης, Δράκος Ερμής, Κανάκης Σταμάτης, Κανατάς Παναγιώτης, Κλείσα Κατερίνα, Κούβαλης Παναγιώτης, Ναυπλιώτου Δανάη, Ξουρή Μαριανίκη, Παπαδόπουλος Δημήτρης, Παπανδρεόπουλος Αντώνης, Παπανδρεοπούλου Μαρία, Πασχάλη Στέλλα, Πασχάλης Αναστάσης, Πατσάκη Δήμητρα, Πατσή Αγγελική, Στεφανίδου Νόρα, Στρατή Θάλεια, Συρμαλής Μάνος.

Γ? Γυμνασίου: Αντωναράκη Νίκη, Αντωναράκης Γιώργος, Γιάννου Έλενα, Καρτίμπελη Μαριάννα, Καλογηράτου Ευανθία, Καφίρα Ανδριάνα, Κάτσα Χριστιάνα, Καλατζής Γιώργος,  Καπάνταη Έλενα, Καζάκου Χριστίνα, Κοντόγιωργας Κωνσταντίνος, Κονταξή Μαριάννα, Μπακοθανάσης Σταύρος, Μιτόγλου Ιφιγένεια,  Μπόνη Μαριάντα, Παπατόλιου Ραφαέλλα, Παναγοπούλου Φαίη,  Πατσάκη Μυρτώ, Τσακιρίδη Χριστίνα, Στάμου Νικολέττα, Χριστοδούλου Αναστασία,  Τσελεπίδου Βούλα, Χρυσοπούλου Κατερίνα.