Συγχαρητήρια στη θεατρική ομάδα του προγράμματος «Τρίτο Κουδούνι» 2018-2019.

Στο πλαίσιο του προγράμματος «Τρίτο Κουδούνι ή το Θέατρο Αλλιώς» που υλοποιεί το Δημοτικό Θέατρο Πειραιά, ομάδα  17 μαθητών της Γ? τάξης του σχολείου μας με υπεύθυνες καθηγήτριες τις κ. Φουντούκη Αιμιλία και Τσουβαλτζίδου Κατερίνα παρουσίασε το Σάββατο, 11/5/2019, στο Δημοτικό  Θέατρο Πειραιά  την παράσταση «Μετ? Εμποδίων»,  σε κείμενα των ίδιων των μαθητών και σκηνοθεσία του ηθοποιού και σκηνοθέτη, κ. Κώστα Παπακωνσταντίνου. Οι μαθητές μας επινόησαν τους ήρωές τους, τους έβαλαν να σταθούν μπροστά σε μικρά ή μεγαλύτερα εμπόδια και να πάρουν αποφάσεις, να διεκδικήσουν τα όνειρά τους, να παρακάμψουν τους κανόνες, να νικήσουν τους φόβους τους ή ?και όχι,  και  έδωσαν τη δική τους παράσταση σε μια ιστορική σκηνή.   Αξιοποίησαν αυτοσχεδιασμούς, αφηγήσεις, μουσική και χορό,  ενθουσίασαν το κοινό τους με την αμεσότητα και το δροσερό εφηβικό τους λόγο και απέσπασαν μακρύ, ζεστό και ειλικρινές χειροκρότημα.

Στη σκηνή ή στην πλατεία το θέατρο είναι λύτρωση.

Μπράβο σας παιδιά!  Σας ευχαριστούμε!

Οι μαθητές μας:

Αντωναράκη Νίκη,  Αντωναράκης Γιώργος, Καλογηράτου Ευανθία, Κανέλλου Ξένια, Κάσση Μαριάνθη, Κονταξή Μαριάννα, Μιτόγλου Ιφιγένεια, Μπόνη Μαριάντα, Ναυπλιώτου Δανάη, Ντρέου Βιολέττα, Ντρέου ΄Αντζελο, Παπατόλιου Ραφαέλλα, Πατσάκη Μυρτώ, Πράσινος Χάρης, Τσακιρίδη Χριστίνα, Χριστοδούλου Αναστασία και  Χρυσοπούλου Κατερίνα.

Οι καθηγήτριές τους:

Τσουβαλτζίδου Κατερίνα και Φουντούκη Αιμιλία