1η θέση στον πειραματικό διαγωνισμό γυμνασίων στις Φυσικές Επιστήμες 2019

Για  3η συνεχόμενη χρονιά  το σχολείο μας κατέκτησε την 1η θέση στον Πειραματικό Διαγωνισμό Γυμνασίων στις Φυσικές Επιστήμες “Πειραματίζομαι & ανακαλύπτω 2019”!

Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε στις 21 Μαΐου 2019 υπό την αιγίδα των Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών Νίκαιας και Πειραιά. Σκοπός του διαγωνισμού ήταν:

• Η προώθηση της πειραματικής διδασκαλίας των Φυσικών Επιστημών.
  • Η ανάδειξη των δεξιοτήτων των μαθητών.
  • Η προώθηση συνεργατικών δράσεων.
  • Η παροχή εμπειρίας στη συμμετοχή σε εργαστηριακούς διαγωνισμούς.

Στο διαγωνισμό συμμετείχαν 16 Γυμνάσια από τις περιοχές του Κερατσινίου, της Νίκαιας, του Κορυδαλλού, του Αγ. Ιωάννη Ρέντη, του Πειραιά, Περάματος και της Σαλαμίνας.

Το σχολείο μας συμμετείχε στο διαγωνισμό με τις παρακάτω μαθήτριες της Γ’ Γυμνασίου:

• Αναγνωστοπούλου Άρτεμις
  • Αντωναράκη Νίκη
  • Παναγιωτοπούλου Αγγελική
  • Τσακιρίδη Χριστίνα

στις οποίες εκφράζουμε τα θερμά μας συγχαρητήρια  για την εξαιρετική τους προσπάθεια και τους ευχόμαστε να θέτουν στη ζωή τους πάντα υψηλούς στόχους και να τους πετυχαίνουν!

Τις μαθήτριες προετοίμασαν για τον διαγωνισμό ο υπεύθυνος του εργαστηρίου φυσικών επιστημών του σχολείου μας κ. Βιολάτος Βαγγέλης (Φυσικός) και η κ. Πυλαρινού Άννα (Βιολόγος).

Αξίζει να σημειωθεί ότι από το 2011, έτος κατά το οποίο ξεκίνησε η διεξαγωγή του συγκεκριμένου πειραματικού διαγωνισμού γυμνασίων, το σχολείο μας έχει κατακτήσει 4 φορές την 1η θέση, τα έτη 2011, 2017, 2018 και 2019.