Διάκριση στον Μαθηματικό Διαγωνισμό «Θαλής» της Ε.Μ.Ε.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του Σχολείου μας συγχαίρει θερμά τους μαθητές της Β΄ και Γ΄ τάξης που συμμετείχαν στον

80ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό «Θαλής» της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας (9 Νοεμβρίου 2019).

Ιδιαίτερα συγχαίρει τον μαθητή Κανάκη Σταμάτη (Γ2) για την επιτυχία και πρόκρισή του στην επόμενη φάση του διαγωνισμού και εύχεται σε εκείνον και σε όλους τους μαθητές να συνεχίζουν άοκνα να θέτουν και να επιτυγχάνουν υψηλούς στόχους στη ζωή τους.

Η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία διοργανώνει κάθε έτος τον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό στα Μαθηματικά σε κλιμακούμενες φάσεις οι οποίες οδηγούν στην συγκρότηση των Ελληνικών Ομάδων που λαμβάνουν μέρος σε διεθνείς μαθηματικούς διαγωνισμούς. Ο σκοπός των διαγωνισμών της ΕΜΕ είναι η διάδοση και καλλιέργεια της Μαθηματικής σκέψης, η ανάδειξη των νέων μαθηματικών ταλέντων και η προώθησή τους στα πλαίσια των διεθνών μαθηματικών διαγωνισμών.

Τους μαθητές προετοίμασε για τους διαγωνισμούς «Θαλή» και «Ευκλείδη» η μαθηματικός Κομνηνού Θεοφανία.