Πρόσκληση σε θεατρική παράσταση του σχολείου μας

ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ 2021-22

Στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων μη τυπικής μάθησης για τη σχολική χρονιά 2021-22 το σχολείο μας συνεργάστηκε με το Εθνικό Θέατρο στο πρόγραμμα «Το Θέατρο στο Νέο Σχολείο».  Με την καθοδήγηση της σκηνοθέτιδας, Κατερίνας Σκουρλή και την διαρκή εμψύχωση των  καθηγητριών τους, Αιμιλίας Φουντούκη και Κατερίνας Τσουβαλτζίδου, η θεατρική μας ομάδα γνώρισε το θέατρο της επινόησης. Σε αυτό το είδος θεατρικής δημιουργίας όλα γεννιούνται από και εντός της ομάδας.  Ένας προβληματισμός των  μελών της βρίσκεται στην αρχή μιας διερευνητικής πορείας που οδηγεί σε ένα προϊόν συλλογικής δράσης των σωμάτων, των αισθήσεων, της ψυχής και του μυαλού.  Αυτή την πλούσια, γεμάτη εμπειρίες διαδρομή έκανε η ομάδα των εφήβων πρωταγωνιστών μας μια ολόκληρη χρονιά.  Κοίταξε βαθιά μέσα της, έκλαψε και γέλασε, προβληματίστηκε και ονειρεύτηκε. Στην αναμέτρησή της με τη δύσκολη εφηβεία, εκφράστηκε αποκλειστικά με τα δικά της λόγια, χωρίς μασκαρέματα και φίλτρα, φόβο ή ντροπή και σας καλεί να ταξιδέψετε μαζί της ως «Εκεί που είσαι και … φαίνεσαι!»