Η διαδραστική θεατρική παράσταση «Γιάννης “Χ”=xenos» στο σχολείο μας

Στις 13 Φεβρουαρίου 2023 οι μαθητές/τριες της Β΄ τάξης του 4ου Γυμνασίου Κερατσινίου παρακολούθησαν στο χώρο του σχολείου την διαδραστική θεατρική παράσταση «Γιάννης “Χ”=xenos » με θέμα την σχολική βία από το θέατρο «Αερόπλοιο – Τόπος Αλλού». Κατά τη διάρκεια της παράστασης συμμετείχαν ενεργά σε δημιουργικό διάλογο με συντελεστές του έργου σχετικά με το σχολικό εκφοβισμό. Συγκεκριμένα με στοχευμένες ερωτήσεις από τους δημιουργούς και μέσα απ’ τις δικές τους απαντήσεις προσέγγισαν διάφορες πτυχές του φαινομένου, τις μορφές που μπορεί να πάρει, και προσπάθησαν να εντοπίσουν τα αίτια που οδηγούν κάποιον στο να ασκήσει ή και να δεχτεί κάθε είδους βία. Παράλληλα υπογραμμίστηκε ο ρόλος του περιβάλλοντος, η καίρια σημασία των παρατηρητών και γενικότερα η ενδεδειγμένη στάση που πρέπει να διαμορφώσουν όλοι όσοι εμπλέκονται άμεσα ή έμμεσα σε ένα ενδεχόμενο επεισόδιο σχολικής βίας.