Εορτασμός της εξέγερσης του Πολυτεχνείου στο σχολείο μας

Φέτος συμπληρώθηκαν 50 χρόνια από την εξέγερση των φοιτητών και των φοιτητριών που αποφάσισαν να διεκδικήσουν μια δημοκρατική κα ελεύθερη Ελλάδα και να αγωνιστούν για «Ψωμί, Παιδεία, Ελευθερία». Η επέτειος αυτής της εξέγερσης γιορτάστηκε στο Σχολείο μας την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου 2023. Υπεύθυνες καθηγήτριες της γιορτής ήταν οι κ. Ξάνθη Χριστίνα, Παρθένη Σοφία και Λεούση Αλεξάνδρα, ενώ τη χορωδία και την ορχήστρα καθοδήγησε η κ. Μαργέλλου Κυριακή. Στη γιορτή συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων, οι οποίοι μας συγκίνησαν με το ήθος, τη σκηνική σεμνότητα και τη συναισθηματική φόρτιση που μας μετέδωσαν. Το μήνυμα που μας έστειλαν τα παιδιά ήταν ότι οι νέοι επιμένουν να ονειρεύονται, να ελπίζουν και να πιστεύουν πως οι κοινοί αγώνες μπορούν να κάνουν τον κόσμο καλύτερο.