Λειτουργία ομίλου Μουσικής στο σχολείο μας

Από την αρχαιότητα ήδη, έχει αποδειχτεί πως η τέχνη της Μουσικής, επιδρά και ωφελεί κάθε άνθρωπο, πόσο μάλλον έναν έφηβο. ’Άλλωστε «ένα ξερό και βουβό τοπίο, ένας κόσμος χωρίς επικοινωνία». Στο πλαίσιο αυτής της ιδέας λειτουργεί και φέτος «Μουσικός όμιλος» στο σχολείο μας με βασικό σκοπό την γνωριμία των παιδιών με τα μουσικά σύνολα. Πρόκειται για δύο ομάδες, της ορχήστρα ς και της χορωδίας. Οι μαθητές των δύο ομάδων συνεργάζονται μέσα από την διδασκαλία του τραγουδιού και των μουσικών οργάνων και παίρνουν μέρος σε εκδηλώσεις εντός και εκτός σχολείου. Τα μαθήματα και οι πρόβες γίνονται κάθε Παρασκευή 13.30 – 15.00. Υπεύθυνες καθηγήτριες του ομίλου είναι οι κ. Μαργέλλου Κυριακή και η κ. Κανδαράκη Νεκταρία.

Στόχος της πρακτικής των μουσικών συνόλων, πέρα από την καλλιέργεια μουσικών δεξιοτήτων, είναι η δημιουργία ενός κλίματος συνεργασίας και αλληλεπίδρασης μεταξύ των μαθητών των δύο ομάδων. Σε αυτήν την βάση του ο όμιλος , προάγει το αίσθημα της ομαδικότητας και έτσι ενδυναμώνονται οι φιλικοί δεσμοί μεταξύ των μαθητών. Παράλληλα δίνεται έμφαση, στην ανάπτυξη της δημιουργικότητας και της κοινωνικοποίησης τους. Τέλος, έχει παρατηρηθεί ότι μαθητές με μαθησιακές ή άλλες δυσκολίες προσαρμογής στο μάθημα ή ακόμη και εκδήλωσης συστηματικής απειθαρχίας, βρίσκουν στην μουσική μια διέξοδο, αλλά και μια απασχόληση, που σίγουρα θα τους βοηθήσει και στην ενήλικη ζωή τους!