Ενημερωτικές ομιλίες του Κέντρου Υγείας Κερατσινίου στο σχολείο μας

Τρεις ενημερωτικές ομιλίες από επαγγελματίες υγείας του Κέντρου Υγείας Κερατσινίου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι μαθήτριες και οι μαθητές του Σχολείου μας στις 4 και στις 6 Μαρτίου 2024. Οι ομιλίες πραγματοποιήθηκαν με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα κατά της Ενδοσχολικής Βίας με σκοπό την ενημέρωση των παιδιών, τον προβληματισμό και τον διάλογο για τις μεταξύ τους σχέσεις.

Συγκεκριμένα, τη Δευτέρα 4 Μαρτίου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ και Β΄ τάξης ενημερώθηκαν και συζήτησαν για τα θέματα: «Εκφοβισμός στον φυσικό και στον διαδικτυακό χώρο» και «Εθισμός στο διαδίκτυο», ενώ την Τετάρτη 6 Μαρτίου τα παιδιά της Γ΄ τάξης παρακολούθησαν ομιλία για τις ανθρώπινες σχέσεις στην εφηβεία. Ακολούθησε εποικοδομητική συζήτηση επί του θέματος.

Ευχαριστούμε πολύ το Κέντρο Υγείας Κερατσινίου για την υλοποίηση της δράσης αυτής.