Το σχολείο μας στο μαθητικό συμπόσιο του δικτύου συνδεδεμένων σχολείων της UNESCO

Η καθηγήτρια του Σχολείου μας, κυρία Τολυμένου Μαρία, εκπροσωπώντας το 4ο Γυμνάσιο Κερατσινίου, παρακολούθησε το Σάββατο 9 Μαρτίου 2024 ως παρατηρήτρια το 9ο Μαθητικό Συμπόσιο του Δικτύου Συνδεδεμένων Σχολείων της UNESCO ASPnet που οργανώθηκε φέτος από το Ράλλειο Γυμνάσιο Πειραιά. Το Σχολείο μας προσκλήθηκε στο Συμπόσιο καθώς φέτος βρίσκεται σε καθεστώς «υπό ένταξη» στο Δίκτυο αυτό της UNESCO . Το Συμπόσιο είχε θέμα: “Κυκλική Οικονομία: Ανάγκη και ευκαιρία για την αειφορία”. Οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετείχαν από αρκετά σχολεία της Αττικής συζήτησαν σε διασχολικές επιτροπές, κατέληξαν σε συμπεράσματα, τα οποία παρουσίασαν στην ολομέλεια και δέχτηκαν ερωτήσεις από τους/τις συμμαθητές/τριές τους σχετικά με τα θέματα που επεξεργάστηκαν. Συνεργασία και αλληλεπίδραση, εποικοδομητικός διάλογος, δημοκρατικές διαδικασίες, προβληματισμός για φλέγοντα κοινωνικά ζητήματα, ανάπτυξη κριτικής σκέψης ήταν τα οφέλη για όλους μας, μαθητές και καθηγητές.