Διακρίσεις μαθητών μας στο 18ο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό της Εταιρείας Τεχνών, Επιστήμης και Πολιτισμού Κερατσινίου

Η συμμετοχή των συμμαθητών του σχολείου μας, του 4ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ από το  τμήμα Α5 (φετινό Β5) κατά το σχολικό έτος 2017-2018 στο 18ο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό της Εταιρείας Τεχνών, Επιστήμης και Πολιτισμού Κερατσινίου (Ε.Τ.Ε.Π.Κ. ) στέφτηκε από επιτυχία. Τα παιδιά κατέλαβαν βραβεία και επαίνους. Το πιο σημαντικό, όμως, ήταν η δυνατότητα που δόθηκε στους νέους μας να εμπνευστούν, να πειραματιστούν με τη γραφή, να προσπαθήσουν να δημιουργήσουν  μια ιστορία (παραμύθι ή διήγημα) αλλά και να έρθουν σε επαφή με άλλους δημιουργούς μικρούς και μεγάλους. Ευχόμαστε μόνο να αγάπησαν λίγο παραπάνω τη γλώσσα και να συνεχίσουν να την καλλιεργούν μέσα από κάθε είδους λογοτεχνικές απόπειρες?ε Αφού συγχαρούμε την Ε.Τ.Ε.Π.Κ. που στηρίζει κι ενθαρρύνει αυτές τις πρωτοβουλίες, παραθέτουμε πρώτα τα ονόματα των μαθητών μας, που συμμετείχαν και διακρίθηκαν, και κατόπιν τις πρώτες δημιουργίες τους.

Διήγημα νέων

1ο βραβείο διηγήματος νέων:   H ομορφ?ά της ψυχής   της Σπυριδάκη Βαρβάρας

3ο βραβείο διηγήματος νέων:   H μουσ?κή είνα? ένα όνε?ρο της Στεφανίδου Νυμφοδώρας

Έπαινος διηγήματος νέων:     Το δ?αγών?σμα της Χαλκιά Σοφίας